Autor:
Patryk Kruzel
Kategoria:

Ból pięty, czyli ostroga piętowa

ostroga piętowa

Ostroga piętowa powstaje na skutek zmian przeciążeniowych w stopie.  Formuje się w wyniku toczącego się stanu zapalnego tkanek, podczas którego wytrącają się jony wapnia tworzące narośl w okolicach kości piętowej – wtedy właśnie mamy do czynienia z ostrogą piętową. Tkankami najbardziej narażonymi na przeciążenia są rozcięgno podeszwowe oraz ścięgno Achillesa. 

Czy każdy ból pięty to zawsze ostroga piętowa?

Przyczyn powstawania dolegliwości bólowych występujących w stopie może być wiele, zaczynając od urazów – skręceń lub złamań, kończąc na zmianach zwyrodnieniowych palców czy deformacjach stopy związanych z nieprawidłowym wysklepieniem.
Ból stóp może być także objawem chorób takich jak cukrzyca i dna moczanowa.  Najważniejsze jest by we wczesnej fazie wystąpienia objawów właściwie zdiagnozować miejsce występowania bólu i charakter czynności dnia codziennego, podczas których ulega on nasileniu.
Bolesna pięta jest dosyć częstym zaburzeniem występującym w stopie. jednak nie każdy ból pięty oznacza od razu ostrogę piętową – często mylona jest ona ze stanem zapalnym w rozcięgnie podeszwowym  i ścięgnie Achillesa.
Ból pięty związany z ostrogą odczuwalny głównie podczas chodzenia jest bardzo uciążliwy i zazwyczaj nasila się rano, zaraz po wstaniu oraz podczas dłuższego obciążania.

Gdzie i jak powstaje ostroga piętowa?

https://www.high-endrolex.com/27

Rozcięgno podeszwowe jest mocną, włóknistą strukturą, która wyściela spód naszej stopy i „łączy” palce z piętą, tym samym ją stabilizując. Przeciążenia prowadzą do drażnienia rozcięgna w okolicy kości piętowej, osłabienia rozcięgna oraz mięśni stopy, powstania stanu zapalnego, a w konsekwencji –  pojawienia się bólu. Powtarzające się przeciążenia prowadzą do kolejnych mikrourazów rozcięgna i odkładania się jonów wapnia w okolicach kości piętowej, co powoduje powstanie ostrogi piętowej.
Ścięgno Achillesa jest największym oraz najmocniejszym ścięgnem w naszym ciele; łączy mięśnie łydki z kością piętową. Pomimo swojej grubości i mocy, jest obarczone największym ryzykiem przeciążeń, a tym samym uszkodzeń.

Rodzaje ostrogi piętowej

Wyróżniamy głównie dwa typy ostróg piętowych:

  • Ostroga piętowa dolna – kłujący, ostry ból w środkowej lub dolnej części pięty. Ten typ ostrogi występuje najczęściej i wiąże się ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego
  • Ostroga piętowa górna – kłujący, ostry ból w górnej części pięty. Bardzo często jej występowanie wiąże się z powstawaniem zmian przeciążeniowych w ścięgnie Achillesa oraz w mięśniach łydki.

Kto jest narażony na wystąpienie ostrogi piętowej?

  • Osoby, które przyjmują przez dłuższy czas pozycję stojącą
  • Osoby z nadwagą
  • Osoby intensywnie uprawiające sport (najczęściej biegacze)
  • Osoby, u których występuje koślawienie/ szpotawość stopy lub deformacje stóp np. halluks, płaskostopie
  • Osoby ze źle dobranym obuwiem (buty z cienką podeszwą lub za małe. Prowadzące do nieprawidłowego nacisku w stopie i złej amortyzacji)
  • Osoby, które często noszą obuwie na wysokim obcasie (zwiększona siła nacisku w obrębie stopy)
  • Osoby z ograniczonym zakresem ruchomości stopy
  • Osoby z dużym napięciem występującym w kończynach dolnych

Jak leczyć ostrogę piętową?

Leczenie ostrogi piętowej często jest procesem długotrwałym. Podstawą jest zniwelowanie stanu zapalnego w tkankach stopy oraz wyeliminowanie czynników, które do tego stanu doprowadziły.
Leczenie zachowawcze pozwala na poprawę komfortu życia. Zmniejsza także dolegliwości bólowe, napięcia tkanek, zakres ruchomości stopy. Zmniejsza stan zapalny.
W zaawansowanych przypadkach (duże narośla kostne) wykonuje się zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu narośli z kości piętowej. Jednak zabieg ten wykonuje się bardzo rzadko, ponieważ nie ma pewności czy przyniesie on długotrwały rezultat.
W celu rozpoznania występowania ostrogi piętowej najlepiej wykonać badania obrazowe, np. zdjęcie RTG, USG bądź rezonans magnetyczny.

Metody leczenia ostrogi piętowej:

  • Fala uderzeniowa –  około 5 zabiegów, wykonywanych co 3-4 dni, prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych poprzez poprawę ukrwienia i regeneracji tkanki
  • Fizykoterpia – fonoforeza, laser i krioterapia pozwalają na zmniejszenie stanu zapalnego;
  • Terapia manualna –  zmniejsza napięcia rozcięgna podeszwowego, ścięgna Achillesa i całej kończyny dolnej
  • Ćwiczenia rozciągające – zwiększają ruchomość stopy
  • Masowanie rozcięgna podeszwowego oraz całej stopy piłeczką (np. do tenisa, do golfa)
  • Okłady z lodu po dłuższej aktywności bądź ćwiczeniach rozciągających. Najlepiej sprawdzą się mrożonki owinięte w ściereczkę, np. groszek. Czas – około 10 minut
  • Wkładki ortopedyczne do butów
  • Leki/maści przeciwzapalne i przeciwbólowe
  • Ostrzykiwanie miejscowe (blokada)

Masz problem z bolesnymi piętami?
Zapraszamy na konsultację! 😊

mgr Karolina Kożuszek