Autor:
Patryk Kruzel
Kategoria:

Bóle głowy – jak sobie z nimi radzić?

Bóle głowy

Niemal każdy z nas bóle głowy doświadczył w swoim życiu przynajmniej raz. Badania pokazują, że jest to aż 90% populacji. Ponad 50% cierpi na to schorzenie chronicznie.

Przyczyny i rodzaje bólu głowy

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny i charakter. Jednym z nich jest ból głowy typu napięciowego. Powoduje go nadmierne napięcie mięśni i tkanek miękkich obręczy barkowej, szyi i potylicy. Wówczas naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwy biegnące przez obszar szyi do głowy są skompresowane przez te napięte tkanki.
Ból pojawia się z tyłu głowy, może promieniować do jej czubka lub za oko, może być jednostronny lub symetryczny, a jego charakter może być kłujący, tępy lub rozpierający.

Bóle głowy typu napięciowego najczęściej pojawiają się u osób, które są bardzo zestresowane.  Występują również u osób siedzących długo przy komputerze lub mają nieprawidłową postawę ciała (głowa wysunięta do przodu, plecy zaokrąglone).

Innym czynnikiem wyzwalającym bóle o tym charakterze mogą być zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Często powoduje nieprawidłową pracę mięśni żucia, nawykowe zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami. Wówczas pojawia się nadmierne napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych. Wywołuje ono bóle w okolicy skroni, bóle ucha bądź za uchem.

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Dobrze jest zadbać o prawidłową postawę ciała. Podczas siedzenia przy komputerze przedramiona powinny spoczywać swobodnie na biurku lub podłokietnikach nie powodując napięć w obszarze barków. Wówczas łatwiej będzie też utrzymać głowę prosto nie wysuwając do przodu. Warto zadbać by monitor był na odpowiedniej wysokości naszego wzroku. Jeśli słabo widzimy i musimy pochylać się do monitora – warto byłoby wybrać się na wizytę do okulisty. Wskazane jest, by robić sobie przerwy co godzinę, aby się trochę rozciągnąć. Wystarczy kilka powtórzeń krążenia głową, zgięcie głowy do boku (zbliżamy ucho do barku) czy rotacje głowy.

Gdy powodem napięć jest dodatkowo duży stres możemy spróbować ćwiczeń oddechowych, medytacji, treningu autogennego Schultza.

Niezwykle skuteczne są też ćwiczenia rozciągające, ogólnorozwojowe, joga czy nordic walking, które wpłyną na poprawę krążenia i normalizację napięcia.

W sytuacji gdy bóle powtarzają się dość często i czujemy, że nie potrafimy sami rozluźnić naszego ciała – niezbędna będzie rehabilitacja – wizyta u osteopaty lub fizjoterapeuty, którzy poprzez zastosowanie odpowiednich technik wyrównają napięcia, co wpłynie na poprawę przepływu płynów i odbarczy skompresowane struktury nerwowe.

Jeśli ból głowy jest wynikiem złej pracy stawów skroniowo-żuchwowych – warto wybrać się na wizytę do stomatologa i fizjoterapeuty, który zajmuje się rehabilitacją stomatologiczną. W Centrum Rehabilitacji Body Balance we Wrocławiu, rehabilitacją stomatologiczną zajmuje się Agnieszka Kruzel – na ul. Królewieckiej i Patrycja Wesołowska – na ul. Eluarda 7.