Karta podarunkowa
Zosia-15

NDT-Bobath

Koncepcja NDT-Bobath jest metodą neurofizjologiczną polegającą na hamowaniu patologicznych odruchów, normalizacji napięcia mięśniowego i rozwijaniu prawidłowych wzorców ruchowych poprzez przemieszczanie się w przestrzeni tzw. punktów kluczowych (głowa, obręcz barkowa i obręcz biodrowa) oraz nauce wykorzystywania zdobytych umiejętności w czynnościach dnia codziennego.

W terapii NDT- Bobath wykorzystuje się techniki stymulacji proprioceptywnej, kinestetycznej oraz dotykowej.

W Polsce Metoda NDT-Bobath stosowana jest z powodzeniem dla wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentujacymi opóźnienia w rozwoju.

Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela – neurologa. Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci.

Główne  zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują:                                                                            

– wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik postępowania już od pierwszych miesięcy życia, 

– hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, co zostaje osiągnięte poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych, czyli punktów kontroli ruchu, którymi są: głowa, obręcz barkowa , obręcz miedniczna i inne części ciała,

– wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.

Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Pomoc przy wykonywaniu ruchu powinna być taka, aby zapewniała maksymalny i aktywny udział dziecka, a jednocześnie nie wywoływała nieprawidłowych odpowiedzi wynikających ze zbyt dużego wysiłku czy stresu.

Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości. Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się indywidualnie. Podczas ćwiczeń dziecko nie powinno płakać, gdyż płacz zmniejsza skuteczność działań terapeutycznych oraz powinno mieć zapewnione pełne poczucie bezpieczeństwa, co warunkuje osiągnięcie współpracy i akceptacji z prowadzącym ćwiczenia.

Mimo, że zajęcia prowadzi się najczęściej indywidualnie, ich celem jest zawsze przygotowanie dziecka do uczestniczenia w normalnym życiu rodzinnym i społecznym. To indywidualne podejście daje możliwość uwzględnienia potrzeb psychologicznych dziecka, stopnia jego sprawności, występujących zaburzeń, warunków rodzinnych i środowiskowych.

Jak już było wspomniane, usprawnianie według koncepcji NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich biologiczny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi momentami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę. Odpowiednio przeszkoleni rodzice i opiekunowie, którzy zrozumieją problemy i trudności występujące u ich dziecka kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych. Za szkolenie rodziców odpowiedzialny jest lekarz prowadzący i fizjoterapeuta.

Wielowymiarowa terapia stóp u dzieci

Nowa metoda leczenia wad stóp u dzieci już w okresie noworodkowym. Stworzona przez niemiecką fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft-Huber.
Wielowymiarowa manualna terapia stóp oparta jest na funkcjonalnym rozwoju stopy w pierwszym roku życia dziecka oraz na zasadach terapii manualnej. Terapia ta, poprzez specjalne chwyty mobilizujące oraz rozciągające i odpowiadające im funkcjonalne powiązania, stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy:

 • stopa przywiedzeniowa-serpentynowa;
 • stopa przywiedzeniowa;
 • stopa końsko-szpotawa;
 • stopa piętowa;
 • stopa koślawa;
 • stopa płasko-koślawa;
 • stopa o obniżonych łukach.

Efekty terapeutyczne utrwalane są poprzez specjalną technikę bandażowania. Zaletą tej terapii jest możliwość kontynuacji w domu po odpowiednim przeszkoleniu.

„FITS” – Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

Jest to koncepcja autorska, która może być stosowana jako: samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miednicznej po zabiegach operacyjnych.
Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia, oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Koncepcja FITS obejmuje dwa istotne etapy terapii:
1. Przygotowanie struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny, poprzez zastosowanie różnych technik energizacji mięśni.
2. Budowanie nowych korekcyjnych wzorców postawy w pozycjach funkcjonalnych oraz ich stabilizowanie.

Dysfunkcje towarzyszące skoliozie:
1. Niewystarczająca świadomość własnej postawy powodująca słabe zaangażowanie dziecka w procesie leczenia.
2. Ograniczenia mięśniowo-powięziowe utrudniające trójpłaszczyznowy ruch korekcyjny skoliozy,
3. Nieprawidłowe obciążanie stóp.
4. Zaburzona stabilizacja dolnego tułowia.
5. Wzmożone napięcie mięśniowo-powięziowe między szczytem skoliozy Th/L a talerzem biodrowym, ograniczające shift kręgosłupa do korekcji skoliozy.
6. Ograniczona ruchomość 3-4 żeber po stronie wklęsłości skoliozy, zaburzony mechanizm ruchów klatki piersiowej w trakcie oddychania (oddychanie wypukłościami).
7. Nieprawidłowe wzorce postawy spowodowane długotrwałą stymulację skoliozogenną.

Główne założenia koncepcji FITS:
1. Uświadomienie dziecku istniejącej deformacji kręgosłupa i tułowia, oraz wskazanie kierunku korekcji skoliozy.
2. Relaksacja struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających trójpłaszczyznowy ruch korekcyjny.
3. Nauka prawidłowego obciążania stóp w celu poprawy ustawienia miednicy i równomiernego obciążania kończyn dolnych.
4. Wzmocnienie siły mięśni dna miednicy oraz krótkich rotatorów kręgosłupa w celu poprawy stabilizacji dolnego tułowia.
5. Nauka prawidłowego shiftu kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej dla korekcji łuku pierwotnego ze stabilizacją (bądź utrzymaniem w korekcji) łuku wtórnego.
6. Torowanie prawidłowego trójpłaszczyznowego oddechu korekcyjnego w pozycjach fizjologicznych.
7. Wskazanie prawidłowych wzorców korygujących skoliozę oraz wszelkie deformacje tułowia związane ze skrzywieniem (asymetria ustawienia głowy, asymetria linii barków, łopatek, trójkątów talii i miednicy).

Instruktaż pielęgnacji dziecka

Podczas instruktażu pielęgnacyjnego ( tzw. handling ) dowiecie się w jaki sposób bez stresu zajmować się codziennymi czynnościami przy Waszym maleństwie. Między innymi jak prawidłowo nosić dziecko, układać, przewijać, karmić. W jaki sposób stymulować jego rozwój. Stymulacja poprzez zabawę wpleciona w zabiegi pielęgnacyjne to najbardziej skuteczna i korzystna forma oddziaływania na wszechstronny rozwój dziecka w warunkach domowych. Ponadto terapeuta doradzi jaki sprzęt będzie odpowiedni dla Waszego maluszka.

Instruktaż ma na celu przekazanie rodzicom praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu właściwej pielęgnacji, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Prawidłowa pielęgnacja i zabawa z pewnością sprawi Wam i Waszemu maluszkowi dużo radości.

Serdecznie zapraszamy!!!

Nasi partnerzy

Facebook
Szybki kontakt
 • logo-bnb-2016
 • Centrum Rehabilitacji i Osteopatii
  Body Balance

  ul. Pawła Eluarda 7,
  54-019 Wrocław
  tel.: +48 71 712 02 02
  tel.: +48 728 147 544
  ul. Sienkiewicza 30B,
  50-335 Wrocław
  tel.: +48 71 712 02 20
  tel.: +48 728 847 222

  Pon. – Pt. 8:00 – 19.00
  biuro@bodyandbalance.pl
 • Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Adres email

  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO (Polityka RODO)