Kluczem do dobrego zdrowia intymnego, w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest profilaktyka uroginekologiczna! Dlatego też warto wybrać się na konsultację uroginekologiczną, zanim jeszcze pojawi się problem.

Profilaktyka uroginekologiczna – świadomość wśród kobiet

Uroginekologia to nauka zajmująca się problemami zdrowia intymnego kobiet. W obszarze zainteresowań terapeuty uroginekologicznego znajdują się takie dysfunkcje jak: nietrzymanie moczu, obniżenia narządów rodnych, pęcherza, bolesne współżycie, bolesne miesiączkowanie, blizny po cesarskich cięciach czy episiotomii, przygotowanie do porodu itd. Świadomość kobiet w tej tematyce powoli rośnie. Dzieje się to głównie za sprawą aktywności fizjoterapeutów w mediach społecznościowych. Można tam znaleźć dużo informacji na tematy związane z dnem miednicy. Niestety, wśród starszych pokoleń rozmowy o zdrowiu intymnym nadal pozostają w sferze tabu. O tym się nie mówi, bo to normalne… o czym tu mówić? Jest o czym mówić! Nietrzymanie moczu to problem powszechny. Dotyczy bardzo dużej grupy społecznej i znacząco pogarsza jakość życia kobiet. Bo o jakość życia głównie chodzi w uroginekologii. Celem terapii uroginekologicznej jest lepsza jakość życia kobiet, zmniejszenie dolegliwości bólowych – aby mogła robić to co lubi. Biegać, skakać, śmiać się bez krępacji, iść na długie zakupy, bez mapy toalet w głowie. Aby mogła cieszyć się swoją kobiecością i korzystać z niej w pełni.

Profilaktyka dysfunkcji dna miednicy

Kluczem do dobrego zdrowia intymnego, w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest profilaktyka uroginekologiczna! Dlatego też warto wybrać się na konsultację uroginekologiczną, zanim jeszcze pojawi się problem. A kiedy może się on pojawić? Najczęstszym czynnikiem generującym dysfunkcje dna miednicy jest niestety ciąża i poród. Niezależnie od tego, czy planujesz rodzić naturalnie, czy wiesz, że będziesz poddana cesarskiemu cięciu – przygotuj się do tego wydarzenia. Sprawdź, jak pracują Twoje mięśnie dna miednicy. Czy nie są zbyt napięte, czy może nie potrafisz ich dobrze napinać – poznaj swoje ciało. Jeśli przygotujesz się do porodu wcześniej, będziesz aktywna i świadoma tego co cię czeka – lepiej zniesiesz poród, szybciej wrócisz do formy.

Kiedy skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Już na etapie planowania ciąży dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej i jesteś już po porodzie – zmień to. Niezależnie od tego, czy zauważasz niepokojące objawy (popuszczanie przy kichaniu, stożek na brzuchu pojawiający się w czasie aktywacji, uczucie ciągnięcia w dnie miednicy itp.). Jeśli myślisz, że wszystko jest w porządku – sprawdź. Czasami uszkodzenia są na tyle małe, że początkowo nie dają objawów. Z biegiem czasu, twoje dziecko rośnie i częściej je nosisz. Zdarza się, że przy kichnięciu popuszczasz małe ilości moczu. Po jakimś czasie wracasz do aktywności fizycznej. Zaczynasz czuć się niekomfortowo, musisz mieć wkładkę na ćwiczeniach. Później, w okresie menopauzy, Twoje mięśnie i tkanka łączna tracą jakość. Współżycie jest krępujące, bolesne, czujesz ciężkość w dnie miednicy. Lekarz proponuje Ci zabieg, bo przez lata zaniedbań, statyka dna miednicy znacznie się pogorszyła. Na tyle, że ćwiczenia już nie pomogą – potrzeba odtworzenia więzadeł.

Nietrzymanie moczu nigdy nie jest normalne. Zawsze jest to sygnał do interwencji, tak jak każdy inny objaw wymieniony wcześniej. Kiedy dysfunkcje wiążą się z naciągnięciem, niewydolnością mięśni – wystarczy fizjoterapia, odpowiednio dobrany trening i profilaktyka dnia codziennego.

 

mgr Magdalena Rogoś,
fizjoterapeutka uroginekologiczna