Autor:
Patryk Kruzel
Kategoria:

Siedząc – skracasz swoje życie

siedzenie

XXI wiek przyniósł za sobą wielkie zmiany. Wiele zawodów wymaga teraz pracy przed komputerem czy za kierownicą. Wszyscy wiemy, że spędzanie 8 godzin pracy w jednej pozycji nie jest dobre dla naszego kręgosłupa. Niestety praca to nie jedyne miejsce, w którym towarzyszy nam pozycja siedząca. Naraża nas to na szereg negatywnych skutków i dolegliwości, które wpływają na nasze zdrowie i jakość codziennego funkcjonowania. Ludzkie ciało nie nadąża za zmianami, jakie w niesamowitym tempie narzuca nam świat. Siedzimy w drodze do pracy, w pracy, wracając z niej a następnie zmęczeni w domu siadamy na kanapie. Dodatkowo, często aktywność fizyczna jest zaniedbywana. Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko rozwoju chorób takich jak; cieśń nadgarstka, cukrzyca typu II, choroby układu krążeniem; nadciśnienie, miażdżyca, udar mózgu, zawał serca czy choroba wieńcowa.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą długotrwałe siedzenie?

Przyjrzyjmy się funkcji układu krążenia w trakcie siedzenia. Kiedy jesteś aktywny, przy pomocy skurczów mięśni krew żylna (w której znajdują się metabolity i toksyny odprowadzane z mięśni) przedostaje się do wątroby i serca. Po czym na nowo zaczyna swój bieg. Kiedy tego ruchu brak – proces ten nie jest tak efektywny. Zachodzi on znacznie wolniej, przez co produkty przemiany materii i toksyny pozostają na miejscu dłużej zmieniając tym samym środowisko chemiczne w tkankach. To z kolei przyspiesza powstawanie zmian degeneracyjnych.

Dodatkowo w grę wchodzi również osłabienie mięśni posturalnych. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Zatem ich niewydolność powoduje widoczne zmiany w naszej postawie. A to natomiast często wiążę się z przodopochyleniem miednicy i pogłębieniem lordozy lędźwiowej. Łopatki natomiast odsuwają się od siebie, barki ustawiają się w protrakcji, wskutek czego klatka piersiowa się zamyka. Głowa wysuwa się do przodu. Wszystkie te zmiany mogą powodować ucisk na przeponę i w konsekwencji ograniczenie jej prawidłowego funkcjonowania. A jak wiemy przepona to jeden z głównych mięśni oddechowych.

Taki tryb życia często wiąże się także ze zwiększeniem masy ciała co może powodować zwiększony ucisk na narządy jamy brzusznej a w konsekwencji spowolnienie perystaltyki jelit i metabolizmu.

Podsumowując – długie siedzenie niesie ze sobą konsekwencje takie jak; wady postawy, bóle kręgosłupa, problemy trawienne, problemy z oddychaniem, migreny. Długotrwałe siedzenie zwiększa także ryzyko rozwoju chorób takich jak; cieśń nadgarstka, cukrzyca typu II, choroby układu krążeniem; nadciśnienie, miażdżyca, udar mózgu, zawał serca czy choroba wieńcowa.

Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim nie rezygnować z codziennej aktywności fizycznej. Wystarczy zwykły spacer po lesie. Jeżeli pogoda nie sprzyja, to znajdź chwilę na ćwiczenia w domu. Taka pozornie niewielka aktywność bardzo dobrze wpłynie na Twój układ nerwowy i układ ruchu. Uczucie zmęczenia po pracy (mówimy oczywiście o pracy siedzącej) związane jest nie ze zmęczeniem fizycznym, a ze zmęczeniem spowodowanym brakiem dostatecznej ilości ruchu. Podczas pracy zadbaj o regularne przerwy. Wstań co jakiś czas od biurka, przejdź się lub wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.

Wielu pacjentów pyta o prawidłową pozycję podczas siedzenia. W jaki sposób NIE siedzieć żeby kręgosłup pozostał cały i zdrowy. Otóż najlepszym co możemy dla niego zrobić jest ruch. Ruch jest naturalną potrzebą ludzkiego organizmu, więc kiedy zaczynasz czuć dyskomfort – zmień pozycję, rusz się! A jeśli już odczuwasz jakieś dolegliwości związane z Twoim trybem pracy – serdecznie zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów. Wspólnie dobierzemy odpowiednie techniki terapeutyczne a następnie ćwiczenia adekwatne do Twojego problemu, dzięki którym pozbędziemy się bólu.

mgr Patrycja Wesołowska