Masaż Kobido jest obecnie jednym z najpopularniejszych masaży twarzy. Wszystko za sprawą swojej skuteczności. Ze względu na swoją złożoność i intensywność jest jedną z nielicznych metod wpływających nie tylko na tkanki na poziomie skóry, ale także na głębokie struktury budujące twarz takie jak, powięzie, mięśnie, naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu liftingu bez skalpela.
Masaż Kobido, a jego historia
Masaż Kobido swoje korzenie ma w japońskiej sztuce masażu i akupresury Anma. Była to jedyna forma masażu, jaką uprawiali japońscy mistrzowie tysiące lat temu. Anma oznacza nacisnąć (An) i pocierać (Ma). Jego pochodzenie jest niepewne i sięga historii Chin około 7000 lat temu. Podstawowymi ruchami w Anmie są prasowanie, ugniatanie i głaskanie, czyli to, co stanowi również podstawy w masażu Kobido.
Narodziny Kobido miały miejsce dokładnie w 1472 roku, kiedy dwóch czołowych mistrzów Anmy rywalizowało w gospodzie w Suruga. Konkurs trwał miesiącami i polegał na wykonywaniu zabiegów na twarz. Podczas konkursu obaj mistrzowie docenili nawzajem swoje wielkie umiejętności i wspólnie pracowali nad stworzeniem nowej techniki masażu o nazwie Kobido, co oznacza “starożytna droga do piękna”. Stworzyli oni aż 48 zaawansowanych technik tego masażu, dzięki czemu stał się on niezwykle popularny i stosowany jako samodzielny masaż, zaraz obok Anmy. Legenda mówi, że był to zabieg zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej oraz najszlachetniejszych i najbogatszych rodów w Japonii.
Na czym polega masaż Kobido?
Masaż Kobido to pradawny manualny japoński masaż twarzy, mający na celu opóźniać proces starzenia oraz niwelować oznaki atrofii skóry dzięki zastosowaniu aż pięciu odpowiednio następujących po sobie technikach:
1. Kobido to masaż tkanek głębokich
Technika masażu tkanek głębokich polega na powolnym, intensywnym wydłużeniu tkanki w celu przywrócenia równowagi w warstwie tkanki łącznej i mięśniach. Masaż likwiduje napięcia oraz zwiększa elastyczność tkanek twarzy, szyi, dekoltu oraz odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa.
2. Kobido to masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny polega na delikatnych, przyjemnych ruchach głaskania. Technika ta ma na celu wprowadzenie osoby masowanej w stan głębokiego relaksu, zniwelowanie uczucia zmęczenia oraz napięć.
3. Kobido to drenaż limfatyczny
Drenaż polega na przepchnięciu limfy do węzłów chłonnych pachowych oraz usprawnienie pracy układu krwionośnego i limfatycznego. Drenaż prowadzi do zniwelowania obrzęków na twarzy oraz zacienień w szczególnie delikatnej okolicy oczu.
4. Kobido to masaż liftingujący
Technika liftingująca polega na naprzemiennym intensywnym drobieniu, oklepywaniu i szczypaniu skóry. Masaż usprawnia mikrokrążenie, stymuluje syntezę fibroblastów, a tym samym tworzenie się nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się jędrniejsza, spłycone zostają zmarszczki mimiczne oraz poprawia się struktura tkanki.
5. Kobido to akupresura
Ucisk punktów energetycznych na twarzy ma na celu stymulowania pracy mięśni.
Jak często wykonywać Kobido?
Masaż Kobido wykonywany przez specjalistę powinien odbywać się minimum co tydzień lub co 2 tygodnie. Takich serii powinno być minimum 5 – wtedy zauważymy największe efekty, choć te widoczne są już nawet po pierwszym zabiegu.
Trwalsze efekty masażu Kobido przynosi seria od 5. do nawet 15. zabiegów w konfiguracji – początkowo co tydzień (5-7 zabiegów), następnie co kilka miesięcy dla utrwalenia efektów.
Dla kogo przeznaczony jest masaż Kobido?
Tak naprawdę masaż japoński Kobido jest przeznaczony dla każdej osoby, która nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Dlatego też będzie to doskonała forma zabiegu dla osób w każdym wieku, a szczególnie dla osób:
- po 25-30 roku życia, by zapobiegać procesom starzenia, przeciwdziałać grawitacji, ujędrniać i pobudzać skórę do regeneracji,
- z pierwszymi oznakami starzenia w celu uniknięcia pogłębiania się zmarszczek i powstawania nowych,
- z cerą dojrzałą, pozbawioną jędrności, by cofnąć procesy starzenia, zminimalizować widoczność zmarszczek oraz skutecznie ujędrnić skórę.
Oczywiście masaż Kobido może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną połączyć przyjemne z pożytecznym – głęboki relaks z dobroczynnym działaniem na skórę.
Czy Kobido można wykonać samodzielnie?
Masaż Kobido to skomplikowana sztuka masażu, składająca się z wielu ruchów i technik, dlatego powinien być wykonany tylko przez wykwalifikowaną osobę. Pełny masaż twarzy, karku i klatki piersiowej to ponad 100 ruchów i nie mniej niż 48 technik, które powinny być wykonane precyzyjnie i dokładnie. Bardzo ważna jest tu znajomość budowy mięśni, powięzi i skóry, co wymaga wiedzy i praktyki. Ponadto masaż Kobido to najtrudniejsza z technik masażu na świecie – to właśnie dlatego masażu Kobido nie zaleca się wykonywać samodzielnie.
Co w zamian? W domu możesz wykonać inne automasaże liftingujące, np. przy pomocy płytki gua sha, które wystarczy stosować przez 15 minut ok. 3 razy w tygodniu lub częściej. Do tego wystarczy znajomość podstaw masażu klasycznego.
Jak wykonać masaż twarzy kamieniem Gua Sha?
- Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry. Jeśli wykonujesz masaż wieczorem, pamiętaj również o demakijażu.
- Zaaplikuj na skórę wybrany przez siebie olejek, serum lub krem. To ważny etap, ponieważ odpowiednio śliskie podłoże usprawni cały masaż i stymulację odnowy skóry. Unikniesz również nieprzyjemnego tarcia podczas skrobania naskórka.
- Masaż zacznij od obudzenia węzłów chłonnych pachowych i nadobojczykowych poprzez delikatne przemasowanie tych okolic.
- Masaż przy pomocy kamienia Gua Sha zacznij od szyi. Podczas masażu wykonuj posuwiste ruchy od obojczyków do żuchwy – powtórz je kilka razy, aby dokładnie wymasować skórę szyi.
- Kolejny krok to masaż skóry twarzy. Wykonuj ruchy na zewnątrz i delikatnie ku górze. Przesuwaj płytkę Gua Sha od skrzydełek nosa do kości jarzmowych, od kącików ust do ucha i od brody do kątów żuchwy.
- Wykonując masaż kamieniem Gua Sha nie zapominaj o okolicy oczu. Delikatne przesuwanie płytki po mięśniach znajdujących się w tym obszarze pozwala na zmniejszenie obrzęków i cieni pod oczami.
- Każdy ruch powtarzaj dziesięciokrotnie
- Jednym z efektów masażu jest poprawa napięcia skóry. Wykorzystaj to, jeśli na Twojej twarzy lub szyi pojawiły się zmarszczki – pocieraj okolice twarzy, które chcesz odmłodzić.
Zanim przejdziesz do wykonywania masażu, dowiedz się, do czego służą poszczególne strony płytki Gua Sha. Najdłuższy bok przeznaczony jest do pocierania szyi, czoła i policzków. Z kolei krótszym możesz masować również brzuch, talię, nogi i ręce. Co ze zgłębianiem? Świetnie nadaje się do masażu palców, nosa i podbródka.
Podsumowując, masaż twarzy Kobido może zastąpić nam inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Musi być on jednak wykonywany przez osobę doświadczoną, w seriach bądź przez nas samych kilka razy w tygodniu.
mgr fizjoterapii Paulina Iłowiecka