Karta podarunkowa

Terapia manualna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem czynnościowych zaburzeń narządu ruchu. Nazwa oznacza leczenie za pomocą rąk terapeuty.

Początki terapii manualnej sięgają starożytności, a jako nowoczesna dziedzina medyczna jest dyscypliną z około 150-letnią historią.

Terapia Manualna zajmuje się dysfunkcyjnymi narządami ruchu. Celem terapii jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawienie ruchomości w stawów.

Częścią tej terapii jest manualne zmobilizowanie tkanki mięśniowej, stawów i układu nerwowego do lepszego działania. Jest to jedna z najbardziej znanych metod postępowania terapeutycznego. Składa się z obszernej diagnostyki (oceny biomechanicznej i funkcjonalnej) dzięki, której fizjoterapeuta może ocenić stan pacjenta. Na tej podstawie wybiera odpowiednią metodę leczenia. W zależności od rodzaju dysfunkcji stosuje się różne techniki terapeutyczne. Jeśli u pacjenta stwierdzono ograniczoną ruchomość stawu, tzw. hypomobilność, fizjoterapeuta stosuje metody zwiększające ruchomość, jak np. mobilizacje stawów, nerwów, czy tkanek miękkich. Jeśli jednak ruchomość ta jest zbyt duża – tzw. hipermobilność, podejmuje się leczenie zmniejszające jego ruchomość (np. ćwiczenia stabilizujące).

Terapią manualną zajmują się fizjoterapeuci i lekarze z odpowiednim wykształceniem podyplomowym. Istnieje kilka systemów zaliczanych do terapii manualnej, najważniejszymi i najpopularniejszymi na świecie są Ortopedyczna Terapia Manualna oraz Osteopatia.

Rozpowszechnione i uznawane na świecie koncepcje terapii manualnej to metody Mulligana, Lewita czy Cyriax’a.

Terapia manualna jest wykonywana tylko przez wysoko wykwalifikowany personel medyczny oraz jest poparta licznymi badaniami naukowymi. Dzięki temu jest bezpieczną i skuteczną formą usprawniania pacjentów z dysfunkcjami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi.

Przed rozpoczęciem terapii terapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad w celu zebrania istotnych dla leczenia informacji, poznania funkcjonalnego problemu pacjenta, ustalenia planu leczenia oraz rozpoznania ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Następnie przeprowadza badanie, podczas którego ocenia się jakość ruchu, jego ograniczenia i towarzyszący im ból lub inne objawy, takie jak osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia przesuwalności tkanek miękkich, drętwienie. Bardzo istotnym elementem badania jest badanie manualne, czyli ocena przy pomocy rąk terapeuty jakości pracy stawów czy napięcia mięśni.

uro-ginek_1200
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Facebook
Szybki kontakt
 • logo-bnb-2016
 • Centrum Rehabilitacji i Osteopatii
  Body Balance

  ul. Paw艂a Eluarda 7,
  54-019 Wroc艂aw
  tel.: +48 71 712 02 02
  tel.: +48 728 147 544
  ul. Sienkiewicza 30B,
  50-335 Wroc艂aw
  tel.: +48 71 712 02 20
  tel.: +48 728 847 222

  Pon. 鈥 Pt. 8:00 鈥 19.00
  biuro@bodyandbalance.pl
 • Formularz kontaktowy

  Imi臋 i nazwisko

  Adres email

  Tre艣膰 wiadomo艣ci

  Wyra偶am zgod臋 na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO (Polityka RODO)